Kdo je osmák degu?

Osmák degu je malý hlodavec původem z Chile v Jižní Americe, kde obývá suché a vegetačně chudé horské, stepní a pobřežní oblasti na severu a ve středu země. Do Evropy byl dovezen kvůli laboratorním účelům, ale postupem času se stal oblíbeným domacím mazlíčkem.

Své neobvyklé jméno získal podle žvýkacích plošek stoliček, které svým tvarem připomínají číslo osm.

Typický je pro něho dlouhý ocásek se štětinkou na konci. Možná i proto se mu často říká chilská veverka. Ve skutečnosti ale nemá s veverkou nic společného. Na rozdíl od veverky, která obývá koruny stromů, se osmák pohybuje převážně po zemi, kde si hloubí hluboké nory a schovává se v nich před predátory a chrání před nepříznivým počasím.

 

Choco - vrh CH
Naše holčičky Pearl, Ester, Hanna, Yadie, Wenus, Lina a Gala

Osmáci žijí ve skupinkách, ve kterých si vytvářejí vlastní hiearchii. Samotný osmák trpí samotou. Rádi se k sobě tulí a probírají si kožíšky, štěbetají spolu, nebo se hašteří.

Jsou aktivní a je vhodné je zabavit různými dřívky na okus, prolézačkami a pamlsky, aby se nenudili a nehryzali mříže klece. Jsou to denní zvířátka, která si většinou zvyknou na náš režim, ale někdy mohou šramotit a pískat i v noci.

Osmáci jsou inteligentní a určitě se s nimi nebudeme nudit. Jsou zvědaví a mlsní a lehce si je získáme dobrým pamlskem. Když budeme trpěliví, můžeme je naučit na jméno, přiběhnout na zavolání nebo různým trikům. Až na výjimky nejsou ale zvířátky k mazlení, protože rádi běhají, poskakují a nevydrží chvíli v klidu.

Chov osmáka degu

Březost samičky trvá 86 – 93 dní. Mláďata se rodí již osrstěná a mají otevřené oči. Po pár dnech už zkoumají okolí hnízda a ochutnávají pevnou stravu.

Na péči o mláďata se podílejí i další členové skupiny. Ve chvílích, kdy samička miminka nekojí a neopečovává, zahřívají je tetičky nebo babičky.

Socializace ve skupině je důležitá pro vývoj miminek a nelze ji uspěchat. I když už přijímají pevnou stravu, nejsou ještě připravena odejít do nových domovů. Šest až sedm týdnů trvá, než se ve skupině naučí vše potřebné a naberou správnou váhu, aby zvládla přechod do nových domovů.

Tetička Sunny a Bonnie z vrhu B

Osmáci jsou velmi brzo pohlavně aktivní. Samci mohou být pohlavně dospělí od věku 3 měsíců. Samičky pohlavně dospívají již od 6. týdne, proto je důležité, aby s nimi ve skupině nebyl samec, který by je mohl oplodnit.

Březost může mladou samičku, která má v období růstu zvýšené nároky na kvalitní stravu s dostatkem vitamínů a minerálů, vyčerpat a může skončit smrtí samičky i mláďat.

Vrh Y

První březost samičky se doporučuje nejdříve ve věku 6 měsíců při minimální váze 200 g s výběrem vhodného nepříbuzného samečka. Sestavování nepříbuzných párů by mělo patřit pouze do rukou chovatele se znalostí genetiky.

Zdroj: Worldofdegus.com

Pokud přidáváme do skupiny nového osmáka, vždy zkontrolujeme pohlaví, abychom pak nebyli překvapeni nechtěnou nadílkou.

V období puberty si mladí osmáci snaží vydobýt postavení ve skupině a zkoušejí, co si mohou k druhému dovolit. Pokud si jen dokazují dominanci obskakováním, necháme je vyjasnit pozice. Je to jejich přirozené chování, které se bude během života opakovat. Obskakují se kluci i holčičky.

Aktivita se zvyšuje v období páření (i v jednopohlavních skupinkách) a může vyústit až v agresivitu mezi samci i mezi samičkami. Samičky mohou mít vinou hormonálních výkyvů silnou říji, která ovlivňuje jejich chování.

Pro nové majitele to může být náročné období, na které nejsou připraveni. Pokud se chceme vyhnout vážným bitkám, je vhodné pořídit sourozence z jednoho vrhu, nebo osmáky, kteří spolu odmalička vyrůstali. Příbuzenské skupinky spolu obvykle dobře vycházejí. Přidání cizího osmáka do skupiny je vždy rizikem, že by se v budoucnu mohli začít rvát.

Xavi a Xtreme Harmony - vrh X
Kluci vrh S

Pokud dochází k bitkám s vážným zraněním (kousance, úrazy, apatie atd.), nikdy nenecháme, aby si to spolu „vyříkali“, jak se někde radí. Může to skončit smrtí slabšího jedince.

Osmáky radši oddělíme, zraněným zajistíme ošetření a seznamujeme, až se situace trochu zklidní. Někdy to je běh na dlouhou trať a u každé skupinky to je individuální. Často musíme vymýšlet různé strategie, jak osmáky znovu seznámit.

Rvačky ve skupině může vyvolat i zdánlivě banální úklid klece. Chceme mít čisto a klec důkladně vydesinfikujeme. Osmáci však vyčištěnou klec mohou považovat za nové teritorium a znovu začíná boj o pozice ve skupině.

 

Osmáci dospívají přibližně v jednom roce. Průměrná váha dospělého osmáka je 180 g – 300 g.

V zajetí se dožívají průměrného věku 6 let, výjimečně až 10 let.

Délka života není ovlivněna zbarvením osmáka, jak si někdo myslí. Záleží na genetických dispozicích, vhodné stravě, naší péči, ubikaci s dostatkem podnětů pro šťastný život, která je zabezpečená proti zraněním. Předcházíme zdravotním problémům. Osmáky pravidelně vážíme a kontrolujeme jejich kondici. V případě zdravotního problému vyhledáme co nejdříve veterináře.

Pokud osmák nejí, těžce dýchá, je apatický, jedná se doslova o minuty. Osmáci mají rychlý metabolismus a nemohou být delší dobu bez potravy. Tyto stavy končí bez včasné veterinární pomoci ve většině případů fatálně.

Ester Zauberhafte Degus
Náš Samík (Sansone Bunte Degus) ve věku 8 let a 10 měsíců

Kolem pátého roku začíná osmák stárnout a u do té doby zdravého osmáka se mohou projevit zdravotní problémy související s věkem (problémy se zuby, cukrovka, šedý zákal, mrtvice, problémy se srdcem, nádory atd.).

Pravidelně vážíme, abychom včas odhalili zdravotní problém, protože většina nemocí je spojena i s úbytkem váhy. Nemocný a starší osmák spotřebovává více energie, proto mu dopřejeme kaloricky bohatší stravu.

Dáváme pozor, aby se starší osmák dostal k potravě. Je už pomalejší a méně průbojný a může hubnout proto, že ho mladší nepustí k jídlu. Proto ho v případě problému musíme dokrmovat zvlášť od ostatních.

Myslíme na zabezpečení ubikace, starší osmák není už tak obratný a může hůř vidět v důsledku šedého zákalu.

Dopřejme svému osmáčkovi důstojný konec života. I když pro nás bude loučení těžké, nenechme ho přežívat déle, než to bude pro něho únosné. Dlouhodobé podávání léků na bolest a dokrmování není řešením…

Proč si (ne)pořídit osmáky?

Okolo života osmáků jako domácích mazlíčků panuje řada mýtů. Než se rozhodneme osmáčky pořídit, musíme dobře zvážit, zda jsou vhodní právě pro nás. Předejdeme tím pozdějšímu zklamaní.

„O osmácích se říká, že jsou vhodní pro alergiky.“ Více než alergie na moč nebo chlupy nás mohou potrápit alergeny na seno, pyl nebo prach. A právě seno je v jídelníčku osmáků nepostradatelné. Žvýkáním dlouhých stébel trav si osmáci obrušují stoličky, které by jinak mohly přerůstat. Senné peletky ho v této důležité funkci nenahradí, jak si někteří myslí. Osmáci také rádi hrabou a vyhazují podestýlku ven z klece a to by mohlo způsobit problémy alergikům na prach a roztoče.

Volt vrh V
Foto: Barbora P. - kluci Jethro, Jalapeno a Joey

„Chceme osmáky pro děti na mazlení.Jak jsem již psala, osmáci nejsou až na výjimky zvířátky k mazlení. Rádi běhají, poskakují a nevydrží chvíli v klidu. Mohou se připlést dítěti pod nohy, nebo jim může neopatrností strhnout ocásek. Nejsou muchlovací, to ostatně žádné zvířátko.

Veškerý kontakt malého dítěte s osmáky by měl probíhat pouze pod dozorem dospělého.

Osmák je dlouhověké zvířátko. Děti vyrostou, budou mít jiné zájmy. Často péče o osmáky zůstane jen na rodičích.

Na druhou stranu jsou osmáci skvělou příležitostí, jak naučit dítě pečovat o živého tvora. Osmáky můžeme společně krmit, pozorovat, jak dovádí, společně vyrábět doplňky do klece a v přírodě sbírat bylinky, větvičky nebo různé kameny jako dekorace. Společnou zálibou máme možnost být svému dítěti blíž, v dnešní uspěchané době k nezaplacení.

„Chceme jen jednoho osmáka, protože je prý mazlivější. Osmáci jsou společenská zvířata, proto se je doporučuje chovat ve skupinkách o nejméně 2 – 3 jedincích stejného pohlaví. Samotný osmák trpí, ani člověk mu nedokáže nahradit společnost dalšího osmáčka, ke kterému se může přitulit, vzájemně si mohou probírat kožíšky, nebo se mezi sebou hašteřit.

Nezáleží, zda pořídíme skupinu holčiček nebo skupinu kluků, nejsou mezi nimi větší rozdíly.

Nevhodný je chov osmáka s jedinci jiného druhu, protože každý má jiné životní potřeby (nároky na stravu a prostor). Sice někdy mohou vzniknout mezidruhová přátelství, ale také to může skončit smrtí slabšího.

Foto: Jitka S. - kluci Mickey a Muffin
Foto: Dominika L. - holčičky Nastella a Nellie s kamarádkami

„Osmáci jsou nenáročná zvířátka.“ Osmáčkům musíme věnovat dostatek času, aby byli u nás spokojení.

 • vhodná velikost a vybavení klece;
 • dostatek nových podnětů, aby se u nás nenudili;
 • náš čas, aby si na nás brzy zvykli;
 • pravidelné čištění klece, abychom jim zajistili vhodné životní podmínky;
 • výběr vhodného krmiva, aby prospívali;
 • zajištění veterinární péče a domácí péče v době nemoci;
 • zajištění krmení v době dovolené.

Co si připravit pro osmáky?

Co by nemělo chybět ve výbavě pro osmáky?

 • přepravka;
 • malá záložní klec jako marodka, nebo pro oddělení osmáků během bitek;
 • ubikace s vybavením (napáječka, kolotoč, poličky, mističky, domek, hamaky, prolézačky, klacíky…);
 • stelivo (hobliny, peletky, konopné pazdeří);
 • seno;
 • krmivo na doporučení chovatele;
 • pamlsky;
 • bylinky, zelenina;
 • písek pro činčily;
 • desinfekce pro případ zranění, Rodicare, probiotická pasta, Smecta, oční kapky…;
 • kuchyňská váha.
Sušený měsíček

Bydlení osmáků

Foto: Hana L. a klec pro Villiho a Volta

Ideální rozměr pro 2 – 4 osmáky je 100 x 50 x 100 cm a větší. S více jedinci úměrně rostou i prostorové nároky.

Ubikace by měla mít více úrovní (plných pater), záchytných bodů, aby nepropadli dolů a nezranili se. Ubikace vyplněná pouze klacíky je nevyhovující. Osmáci nejsou veverky, potřebují především dostatečnou plochu na běhání.

Při výběru ubikace zvolíme takovou, která má pohodlný přístup do celého prostoru. Nevhodné jsou klece pro ptáky s malými dvířky. Klece s plastovým dnem osmáci dříve nebo později prokoušou, proto je třeba zabezpečit hrany nebo nechat vyrobit skleněný nebo kovový šuplík. Rozteč mříží u klece by neměla být větší než 1,5 cm, aby se mláďata neprotáhla ven. 

Jako ubytování můžeme zvolit klasické klece pro hlodavce, voliéry pro hlodavce, voliéry pro ptáky (s většími dvířky), nebo vyrobit voliéru svépomocí např. z lamino nebo OSB desek, nebo můžeme využít starou skříň.

V ubikaci by neměl chybět kolotoč (min. průměr 30 cm). Nevhodný je kolotoč se špruslemi, mezi které se může osmák skřípnout nebo oběsit. Dále poličky, průlezky, domeček, hamaky, klacíky, kameny atd. Nemusíme kupovat drahé vybavení, ale můžeme recyklovat nepotřebné věci z domácnosti (trička, čepice a deky na hamaky, poličky ze starého nábytku, kobercové roury, kartonové krabice atd.), nebo se vydat do přírody a materiál do ubikace nasbírat tam, spojíme tím příjemné s užitečným.

Hezký článek o osmáčím bydlení najdeme na stránkách Degudrey.

Vykotlaný kmen z hrušně jako prolézačka
Běhací kolečko

Klece pro hlodavce např.

 • Zolux Neolife 100 – použitelná bez plastových doplňků, je třeba zabezpečit dno proti okusu, nebo např. vložit kovové dno;
 •  klece z nabídky Akvamexu, vyrobí k ní i skleněné dno. Bohužel už nemají v nabídce s výškou 100 cm, takže např. tato: Klec Činčila;
 • klec Zeno 3 – použitelná bez plastových doplňků, nutné zabezpečit dno, nebo nechat vyrobit kovové nebo skleněné. Potažené mříže časem okousají.

Voliéry ve vyšší cenové relaci např. Savic Suite Royal, Savic Suite Royal XL nebo vyrobené na míru např. z Alumat, Roder, VOLIÉRY-AZ atd.

Běhací kolečko a talíř mohu doporučit z deguwheel.eu.

Jako podestýlku používáme hobliny z Probiobed.

Terária z OSB nebo lamina lze také využít jako bydlení. Můžeme dát dvě nebo tři terária na sebe a propojit.

Důležité, abychom do desky vyřezali dostatek otvorů pro proudění vzduchu. Na obrázku je větrání nedostatečné.

OSB desky nejdříve natřeme lakem nebo barvou certifikovanou pro nátěr dětských hraček a po sešroubování terária zalepíme všechny spoje akvarijním silikonem, aby se vlhkost a moč nenasákla do spojů. Zajistíme také všechny dřevěné hrany hliníkovými profily, abychom zabránili okusu. 

Zdroj: Holzterrarium.de
Naše voliéra Savic Suite Royal XL

Ubikace je přepažená s průchodem mezi podlažími a tím vznikla další velká plocha na běhání.

Vzhledem k nenechavým zoubkům raději recykluji, využila jsem třeba staré rifle a navlékla na kobercovou trubku.

Využití najdou i různé krabice. Osmáci v nich rádi hrabou a hledají schované pamlsky, nebo si z nich dělají pelíšky a prolézačky.

Velmi oblíbený je vykotlaný kmen ze zahrady.

Výživa osmáků

Potrava osmáků ve volné přírodě je nutričně chudá, složená především z trávy, bylinek, větviček s listy, kořínků a semen. Této potravě je přizpůsoben i trávící trakt domestikovaných osmáků. Organismus osmáka si nedovede poradit s nadbytkem energeticky bohaté stravy, která může způsobit nadváhu, šedý zákal nebo cukrovku.

Neznamená to ale, že necháme osmáka hladovět ze strachu, že by mohl mít cukrovku. Osmáci potřebují vyváženou stravu, ve které je dostatek vlákniny, vitamínů a minerálů.

Bylinky ze zahrady
Zdroj: Degudrey

Seno je hlavní složkou potravy a zdrojem vlákniny. Osmáci ho musí mít neustále k dispozici. Žvýkáním dlouhých stébel trav dochází k obrušování stále rostoucích stoliček a je nezbytné pro peristaltiku střev.

Domácí seno musí být minimálně 6 týdnů odleželé, protože během této doby dochází k fermentaci sena a osmákům by jeho požití mohlo způsobit trávící problémy. Seno nesmí být zatuchlé a prašné. Osmákům může trvat, než si v novém domově zvyknou na jiné seno.

Okusováním větviček stromů a keřů dochází k broušení řezáků. Jsou důležitým zdrojem vitamínů a minerálů. Větvičky podáváme i s pupeny, listy a květy. Řežeme na čistých místech daleko od silnice.

Od jara do podzimu dáváme čerstvé větvičky a na zimu můžeme nasušit. Listy mají největší sílu na jaře, ale sušit zásoby na zimu můžeme až do podzimu. Vhodné dřeviny jsou např. ovocné stromy, bříza, líska, lípa, hloh, rybíz, maliník, ostružiník, růže…

Při podávání čerstvých nebo sušených větviček, trav a bylinek je důležitá pestrost stravy, protože každá rostlina má své specifické účinky. Mícháme proto směs více rostlin, jednodruhové krmení je nevhodné.

Bylinky sbíráme na čistých místech a už neomýváme. Důkladně omyjeme pouze kořeny rostlin. Nekrmíme rostlinami nastříkanými pesticidy a zapařenými rostlinami, mohou způsobit trávící problémy i smrt osmáčka. Bylinky si můžeme vypěstovat na zahradě nebo v truhlíku.

Bylinky sbíráme nejlépe za slunného počasí. Většina bylinek se suší ve stínu, rozprostřeme v tenké vrstvě, nebo zavěsíme. Sušit můžeme i v sušičce na ovoce, kde si nastavíme teplotu sušení. Skladujeme v suchu a temnu.

Čerstvé bylinky a větvičky
Daria z vrhu D ochutnává pampelišku

Co můžeme sbírat: trávy (např. bojínek, lipnice, srha), pampeliška (celá rostlina), svízel, jitrocel, jahodí (list, květ), kontryhel (v malém množství), jetel (v malém množství), vikev, hluchavka, heřmánek, kopřiva, violka, pomněnka, sedmikráska, kopretina, afrikán, měsíček, ibišek, máta, meduňka, levandule, echinacea, řebříček, slunečnice atd.

Podrobné informace o vhodných rostlinách pro osmáky najdete na facebookových stránkách Degus: Frischfutter

Zeleninu podáváme spíš jako pamlsek. Většina osmáků dává přednost sušené. Čerstvou zeleninu musíme pořádně omýt. Nedáváme studenou z lednice. Sušená mrkev obsahuje hodně cukru, dáváme jen občas jako zpestření.

Pokud nemáme možnost nasušit vlastní bylinky nebo zeleninu, můžeme nakoupit ve specializovaných obchodech:

JR Farm
JR Farm
Nevhodné krmivo

Krmivo by mělo tvořit maximálně 10 % z celkové dávky.

Čeho bychom se měli vyvarovat:

 • granulím nebo směskám s obilím, ovocem a svatojánským chlebem, které obsahují hodně sacharidů a nepřinášejí osmákům nic užitečného;
 • krmení pečivem, které obsahuje hodně sacharidů a může způsobit trávící problémy;
 • směskám s obarvenými granulemi;
 • směskám s hrachem nebo kukuřicí, které jsou vhodné spíš jako pamlsek;
 • granulím, které jsou lepené melasou;
 • granulím, kde je na prvním místě vojtěška (obsahuje hodně vápníku, můžeme doplnit do směsky, ale ne jako hlavní zdroj krmiva).

Krmení semeny (cca 30% pseudoobiloviny a 70% olejnatá semena) vychází z potravy v přirozeném prostředí osmáků:

 • Pseudoobiloviny (proso, lesknice, amarant, quinoia, pohanka, travní semena, dari, paddy rýže)
 • Olejnatá semena (např. ostropestřec, řecké seno – pískavice, anýz, fenykl, koriandr, kardi, semenec, lněné semínko, sezam, kopr, mák, černucha)

Vice o krmení semínky a bylinkami např. na Dein Degu, Degu Paradies, Deguladen, Hansemanns Team, Degus International.

Pokud se rozhodneme ke krmení semeny, musíme do směsky přimíchat i granule k doplnění vitamínu D3, který je nezbytný ke vstřebávání vápníku a fosforu (pro zdravé kosti a zuby), nebo uměle svítit světlem s UVB žárovkou.

Organizmus přijímá vitamín D3 přírodní cestou ze slunečního záření, které však nemůžeme osmákům při pobytu doma zajistit.

U nás přimícháváme granule JR Farm Grainless a Versela Laga Chinchilla & Degu a doplňujeme bylinkami.

Semena

Další vhodné granule jsou např. Bunny Nature, Cunipic Alpha Pro Chinchilla, Cunipic Naturaliss Chinchilla & Degu. Nad některými je třeba přivřít oči, ale skutečně plnohodnotné granule pro osmáky jsme, bohužel, nenašli.

Pokud krmíme jen granulemi, je vhodné kombinovat více druhů granulí a samozřejmě bohatě doplňovat bylinkami, listy a větvičkami.

Každý osmák má jiné nároky na stravu, proto její množství i kalorický příjem musíme přizpůsobit jejich potřebám.

Mládě a mladý osmák do jednoho roku je ve vývinu a potřebuje dostatečný kalorický příjem a příjem vitamínů a minerálů, aby se mohl zdravě vyvíjet.

Od narození prochází jeho tělo obrovskými změnami a do roka až dvacetkrát zvětší svoji hmotnost. Je také velmi aktivní a vydá mnoho energie, kterou pak potřebuje doplnit nejen senem, ale také kvalitní směskou a bylinkami.

Na internetu se můžeme dočíst, že osmák musí mít chudou stravu, jinak onemocní cukrovkou nebo šedým zákalem. Lidé proto ze strachu, že o osmáka přijdou, krmí málo a směsku dávají doslova na příděl po granulkách.

Výsledkem ale může být, že osmáček začne strádat, hubnout, může trpět avitaminózou a zemřít na podvýživu.

Osmáky do jednoho roku proto krmíme dostatečně, aby přibývali na váze a nestrádali. Zároveň tak, aby měli zájem i o seno a nepřekrmovali jsme je jen směskou.

Pokud jsme si přinesli mláďata a nevíme si rady, jak krmit, je aspoň ze začátku lepší krmit dvakrát denně, abychom vychytali správné množství. Mezi krmením směskou zajistíme dostatečný přísun sena.

Osmáky bychom měli krmit tak, aby po nich mnoho krmiva nezbylo, ale je třeba počítat s tím, že jsou vybíraví, vyhazují krmivo z klece, nebo ho zahrabávají do podestýlky. Takže např. lžíci na osmáka a pak přidávat nebo ubírat podle toho, kolik toho sní.

Doporučení o množství směsky (např. 1 lžíce na osmáka) berme pouze jako informativní, protože každá směska nebo granule mají jinou kalorickou hodnotu, a proto musíme množství upravit dle potřeb našich osmáků.

 

Bylinky a směska

Dospělý osmák už nemá takové nároky na energeticky výživnou stravu a můžeme dávku snížit, nebo např. krmit směskou obden. Dospělý osmák by měl jíst hlavně seno, bylinky a větvičky, aby si obrušoval stále dorůstající zuby.

Březí a kojící samice má zvýšené nároky na stravu, takže jí dopřáváme a krmíme vydatněji podobně jako u mláďat.

Starší a nemocný osmák vlivem nemoci spotřebovává mnoho energie a hubne. Dopřejeme mu proto také energeticky bohatou stravu. Ke krmivu můžeme přidávat ovesné vločky. Pokud má problémy s příjmem potravy, dokrmujeme Rodicare, které můžeme pro lepší chuť smíchat např. s mrkvovou šťávou nebo mrkvovým příkrmem bez přidaného cukru.

 

Pamlsky slouží jako odměna a motivace a pro zabavení osmáčka.

Vhodná je např. sušená zelenina (mrkev, petržel, červená řepa, cuketa, topinambur atd.), semínka (dýně, cuketa, slunečnice atd.), kořeny (kořen pampelišky, kopřivy atd.). S hrachovou vločkou opatrně, neměla by se dávat mláďatům minimálně do tří měsíců, protože by mohla způsobit trávící problémy.

Jednou za čas můžeme dát arašíd ve skořápce nebo vlašský či lískový oříšek. Osmák se hryzáním oříšku na chvíli zabaví a přitom si brousí zoubky. Když naši osmáci dostanou oříšek, ustane pískání a místo toho se místností line spokojené chroupání.

Nevhodné jsou pamlsky a tyčinky lepené medem, slané oříšky, pečivo, ovoce atd.

Oříšek jako pamlsek

Péče o osmáky

Xavi v písku pro činčily

Osmáci si čistí kožíšek koupáním v písku pro činčily. Nikdy osmáky nekoupeme ve vodě.

Drápky si přirozeně brousí lezením po větvích a kamenech. V případě přerůstání můžeme drápky opatrně zkrátit.

Při manipulaci dáváme pozor, abychom osmáky nechytali za ocásek, mohli bychom ho neopatrností strhnout.

Osmáky je vhodné pravidelně vážit a kontrolovat jejich kondici. Kontrolujeme, zda má osmák čisté oči a nos, nedrobí jídlo, nemá kožní problémy, zranění nebo vystupující hřbet.

Úbytkem váhy můžeme včas odhalit zdravotní problém, mohou to být např. problémy s přerůstajícími zuby. Pokud osmák hubne, nejí, nebo je apatický, je nutné neprodleně navštívit veterináře. Osmáci mají rychlý metabolismus a otálení může skončit fatálně. Je vhodné si předem najít „svého“ veterináře, který rozumí osmákům, na kterého se budeme moci kdykoliv obrátit.