Podmínky pro zájemce

V případě zájmu o naše osmáčky, si, prosím, pozorně přečtěte podmínky, za kterých od nás můžete osmáčka získat. Pro miminka hledám prima páníčky, kteří jim zajistí dobré životní podmínky a trochu pozornosti. Velmi mi záleží na tom, kam miminka půjdou. Málokdo pochopí, co chovatel prožívá, než osmáček odejde do nového domova. Starost o samičku i o miminka, aby březost i porod proběhly v pořádku a miminka prospívala. Pak hledání nových domovů a pochybnosti, zda jsem vybrala správně. Když se spletu ve výběru a prckové odejdou do špatného domova, nikdo jim pak nepomůže, teď je jediná příležitost, jak to mohu ovlivnit. Proto jsem sepsala tyto podmínky, které by měly budoucího majitele navést, na co vše se připravit.

Zajištění vhodného bydlení

Každému miminku hledám hezký a bezpečný domov, proto před odběrem osmáčka požaduji od nového majitele foto klece nebo voliéry. Nevíte-li si rady s výběrem, můžeme vhodnou ubikaci vybrat společně.

Jak by měla měla taková klec nebo voliéra vypadat? Ideální rozměry ubikace pro plnohodnotný život dvou osmáčků jsou minimálně 100 x 50 x 100 cm.

Máte-li o něco menší klec, je třeba ji dovybavit poličkami a plošinami, případně nástavbou na stávající klec. Osmáci potřebují dostatečnou plochu, aby se mohli proběhnout, klec pouze s klacíky na šplhání nestačí.

Nezapomeňte vybrat ubikaci takovou, abyste měli pohodlný přístup do celého prostoru. Určitě oceníte velká přední dvířka.

Vhodnou velikost klece si můžete ověřit na stránkách Degutopie.

V kleci by neměl chybět kolotoč (min. průměr 29 cm), různé průlezky, domečky, poličky, klacíky, kameny a hamaky. Nemusíte kupovat drahé vybavení, můžete recyklovat nepotřebné věci z domácnosti (trička na hamaky, poličky ze starého nábytku), nebo se vydat do přírody a materiál do ubikace nasbírat tam, spojíte tím příjemné s užitečným.

Hezký článek o osmáčím bydlení naleznete na stránkách Degudrey.

Vhodnou klec pro osmáky můžete koupit např. na Levneklece.cz. Klec má velká přední a stropní dvířka, která usnadňují manipulaci v kleci. Ke kleci lze dokoupit kovové bočnice proti okusu, nebo klec můžete koupit bez plastové vany a nechat si místo ní vyrobit skleněnou vanu.

Klec nebo voliéru je také možné nechat vyrobit na míru, např. fa Alumat nebo Roder.

Osmák je skupinové zvíře

Osmák je skupinové zvíře a samotnému mu je smutno. Je krásné pozorovat, jak se spolu hašteří, nebo se k sobě tulí a probírají si kožíšky.

Osmáčky prodávám pouze do skupinky osmáků stejného pohlaví. Pokud jiné osmáky nemáte, je vhodné si zarezervovat sourozence nebo miminka ze dvou vrhů tak, aby do nového domova odešla společně.

Nehraje roli, zda budete mít doma skupinku holčiček nebo skupinku kluků. S oběma si zažijete spousty legrace. Povaha osmáčka se odvíjí od jeho individuality, ne od pohlaví.

Mazlík x chov

Naše miminka hledají domovy především jako mazlíčci v milujících rodinách bez možnosti dalšího chovu.

V případě zájmu o osmáčky na mazlíčky mi, prosím, napište více o sobě a zda již doma nějaké osmáky máte, nebo jste měli.

Podmínkou prodeje osmáčka k chovu je transparentnost Vašeho chovu (aktualizované webové stránky, chov osmáků s výpisem předků). Nepodporuji množení bez základních znalostí genetiky a etiky chovu.

V případě zájmu o osmáčka k chovu mi, prosím, napište více o sobě a své chovatelské záměry.

Rezervace miminka

Miminko je rezervováno po zaplacení rezervačního poplatku ve výši 50 % z ceny osmáčka.

Rezervační poplatek je vratný, pokud z vážného důvodu nedojde k předání osmáčka.

Odběr osmáčka

Osmáček je k odběru nejdříve ve věku šesti až sedmi týdnů při minimální váze 75 g. Do té doby je socializován ve skupince s maminkou, která ho naučí vše potřebné do života, aby z něho vyrostl vyrovnaný jedinec.

K osmáčkovi dostanete krmivo do začátku, aby přechod na nové krmení byl postupný, a bylinky z naší zahrádky.

Každý osmák získá zápisem do databáze chovatelských stanic své rodné číslo a bude mu vystaven výpis předků.

Koupí osmáčka od nás získáte miminko po zdravých a nepříbuzných rodičích s výpisem předků.

Miminka jsou od prvních dnů zvykána na běžný ruch domácnosti a lidskou ruku.

Každý osmák má stejně jako člověk rozdílnou povahu, některý je ke člověku velmi kontaktní, druhý může být zase rezervovanější. Věřím ale, že mu u nás dáme dobrý základ, aby se dobře aklimatizoval v novém domově.

Informace z nového domova

Pravidelný kontakt s majiteli osmáčků je pro mě velmi důležitý, protože tím získávám přehled, jak osmák od nás prospívá.

Je to důležité i z hlediska plánování dalšího chovu. Především ze zpráv nových majitelů je možné zjistit, zda se v chovu nevyskytují některé geneticky podmíněné vady.

Proto prosím nové majitele, abyste mě informovali

  • jak se osmáček aklimatizoval po příjezdu do nového domova,
  • jak se osmáčkovi daří v šesti měsících, v roce a pak každé jeho narozeniny (samozřejmě můžete napsat i dříve, budu moc ráda),
  • v případě jakéhokoliv problému (společně můžeme nalézt řešení),
  • v případě, že osmák onemocní, nebo zemře,
  • v případě změny majitele.

Nejvíce mě potěší fotky spokojeného osmáčka 🙂