O nás

Chovu osmáka degu se věnuji od roku 2014, kdy jsem si přivezla první chovné osmáky. Mé srdce si získali ale dříve, už v roce 2009 jsem si jako mazlíčky pořídila tři samičky. Byl to vlastně přelomový rok, protože jsem se tehdy rozhodovala, zda si pořídím osmáky nebo činčily. Vyhráli osmáci a dodnes toho nelituji.

Od začátku chovu jsem se ještě s dalšími chovateli snažila o nepříbuzenský chov s výpisem předků. Importovali jsme osmáky ze zahraničí, abychom osvěžili chov osmáků v ČR. Najít nepříbuzného osmáka nebylo vůbec snadné.

Prosazovala jsem chov dle pravidel a založení klubu, abychom mohli vystavovat oficiální průkazy původu. Spolu s dalšími chovateli jsme shromažďovali informace o chovu osmáků, abychom se měli o co opřít. Jsem ráda, že se nám to podařilo a stali jsme se členy Českého svazu chovatelů pod křídly SOCHP.

  • Cílem mého chovu je odchov zdravých osmáků s vyrovnanou povahou po nepříbuzných rodičích. Nemám patent na zdraví a nemohu slíbit, že bude osmák do konce života bez zdravotních problémů, ale mohu geneticky podmíněné vady eliminovat nepříbuzenským křížením a výběrem vhodných rodičů.
  • Všechna miminka obdrží průkaz původu pod hlavičkou Českého svazu chovatelů.
  • Je pro mě důležitá zpětná vazba od majitelů osmáků z mé chovatelské stanice a ráda bych proto věděla, jak se jim v nových domovech daří.
  • Chovní osmáci i ti, kteří se neuplatnili v chovu, zůstavají u nás jako mazlíčci do konce svého života. Snažím se, aby u nás prožili hezký život. Mohu tak sledovat jejich zdravotní stav a sbírat cenné zkušenosti o jejich životě a zdraví.
  •  Snažím se vzdělávat a své vědomosti o osmácích zase předávat dál.